ul. Żeglarska 4 L/1CD, 83-110, Tczew

09.00 to 18.00 Monday to Sat Day

Dnia 1 stycznia 2017 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnej posesji. Nowe zasady wycinki drzew i krzewów uchwalił 16 grudnia 2016 roku Sejm, nowelizując ustawę o ochronie przyrody. Nowelizacja określa, że bez zezwolenia będzie można wyciąć drzewa lub krzewy na prywatnej posesji, jednak warunkiem jest, że ich usunięcie nie będzie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, a więc poniekąd nie dotyczy to wspólnot mieszkaniowych.

Rewolucja czeka procedurę uzyskiwania pozwolenia na wycinkę drzew. Do tej pory każdy, kto chciał je usunąć ze swojej działki musiał obowiązkowo zwracać się do wójta, burmistrza, albo prezydenta miasta o wydanie decyzji zezwalającej na wycinkę. W przypadku uzyskania zgody, mógł zostać zobowiązany do uiszczenia opłaty za ich usunięcie, bądź wykonania tzw. nasadzeń następczych.

Uchwalony projekt przewiduje, aby to gminy określały, czy w ogóle jest potrzebne pozwolenie, a jeśli tak, to w jakich przypadkach. Mają też decydować, kiedy trzeba będzie za to zapłacić i w jakiej wysokości.

Chociaż nowelizacja ustawy daje możliwość tylko osobom fizycznym wycinki drzew na prywatnej posesji bez uzyskania wcześniejszego zezwolenia, to zawiera również upoważnienie dla organów uchwałodawczych gmin do uregulowania kwestii wycinania drzew i krzewów bez zezwolenie dla innych podmiotów, w oparciu o ustawowo określone kryteria. 

Zmieni się także kwestia naliczania stawki opłat za wycinkę drzew, jednakże tylko dla przedsiębiorców.  Zgodnie z nowelizacją ustawy rady gmin będą ustalały w uchwale, a nie minister środowiska w rozporządzeniu, stawki opłat za wycinkę dla przedsiębiorców. Mają je zróżnicować ze względu na rodzaj lub gatunek drzew oraz obwód pnia drzewa lub powierzchnię krzewów.

Stawki opłat nie będą mogły jednak przekroczyć 500 zł dla drzew, a dla krzewów – 200 zł. Dotychczas kwoty sięgały nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Obecnie o tym, czy właściciel działki musi mieć zezwolenie czy nie, decyduje obwód pnia na wysokości 5 cm. Zezwolenie nie jest potrzebne, jeżeli nie przekroczy on 25 cm dla większości drzew, poza ustawowo wskazanymi gatunkami, dla których określono obwód 35 cm.

Znowelizowane przepisy oznaczają pewien powrót do normalności, gdzie właściciel decyduje o zieleni znajdującej się na jego nieruchomości, za którą ponosi odpowiedzialność. Generalizując – jeśli nie będzie konieczności uzyskania zezwolenia nie będzie też nielegalnej wycinki ( w przypadku osób fizycznych ), a tym samym nie będzie także horrendalnie wysokich kar za ich nielegalną wycinkę.